علت ریشه ایی مشکلات در کسب وکارها چیست؟

آیا شما هم فکر می کنید بیشتر مشکلات شما مربوط به نیروی انسانی ناکارآمد می باشد؟

کسب وکارها بیشتر مشکلات فرایندی دارند تا مشکلات نیروی انسانی

مشکلات فرایندی را حل کنید آنگاه مشکلات کارکنان نیزحل می گردد.

اگر شما با 100 صاحبان کسب و کار راجب این موضوع صحبت کنید که مشکلات اصلی شما چیست؟ بیش از 90 درصد به این موضوع اشاره خواهند کرد که کارکنان خوب کار نمیکنند و انتظارات ما را براورده نمی کنند. آیا واقعا این موضوع درست است؟

زمانی که یک مساله یا مشکل در کسب وکار بوجود می آید، بیشتر رهبران و مدیران کسب وکار سراغ راحترین و غیر اثربخش ترین کار یعنی پیدا کردن مقصر می روند و اغلب به دنبال پاسخ به سوال چه کسی مسئول این مشکل و چالش می باشد؟ هستند، در حالی که ممکن است در برخی موارد درست باشد، و فردی مقصر ایجاد مشکل شده باشد. به هر حال در بیشتر مواقع مشکلات نتایج اجرای فرایندها ی ناقص و غیر اثر بخش می باشند. و بهتر است به جای سوال فوق از خودتان بپرسید چه چیزی باعث بوجود آمدن این مشکل و چالش شده است؟

در واقع شما با این سوال و پیگیری پاسخ صحیح آن به ریشه مشکلات و مسائل کاری پیش آمده خود حمله خواهید کرد که این رویکرد باعث شناسایی مشکلات فرایندی خواهد شد و با حل این گونه مشکلات به مرور زمان مشکلات نیروی انسانی شما نیز حل خواهد شد.

برای مثال:

  • مشتری از طراحی محصول و خدمات شما خوشش نمی آید و محصول شما را برگشت میدهد و یا نمی خرد.

به جای مقصر دانستن کارمند فروش و سرزنش کردن آنها و نیز در برخی موارد اخراج آنها و تحمیل هزینه به کسب وکار خود باید جستجو کنید که چه فرایندی را باید اصلاح کنید تا از طراحی و ارائه محصول و خدمات بر خلاف خواست مشتری جلوگیری شود.

  • از دست دادن یک پروژه عالی در مناقصات

چه فرایند جدیدی می تواند جاری شود و یا چه فرایندی باید اصلاح شود تا به شما کمک کند بتوانید قیمت های بهتر با دامنه کاربرد بیشتر داشته باشید و بتوانید رقابت بهتری با رقبا داشته باشید

  • یکی از کارمندان شما ضرب الاجل کاری خود را از دست داده است.

آیا این واقعا اشتباه او بوده است و مشکل در فرایندی است که قبلا پیاده شده و باعث اتلاف وقت می شود و باید اصلاح شود و یا فرایندی جدید اضافه گردد تا کارکنان شما بتوانند با سرعت بیشتر و کیفیت بهتری کار را انجام دهند.

  • تولید محصولات و خدمات نامنطبق با خواست مشتری و افزایش ضایعات و دوباره کاری و اتلاف زمان های فراوان

آیا واقعا کارگر خط تولید یا کارمند شما مقصر ایجاد ضایعات، افزایش دوباره کاری و اتلاف ها بوده است و علت، حواس پرتی وی بوده که مستحق جریمه و اخراج باشد؟

به این فکر کنید تا به حال چند بار کارگران و کارمندان خود را به خاطر این موضوعات اخراج، تنبیه کرده ایدو یا آنها را به بخشی دیگر انتقال داده ایید و همچنان مشکل سر جای خود می باشد.

همیشه سعی کنید قبل از جستجو برای چه کسی؟ ( شامل خود شما نیز می شود) ابتدا فرایندهای خود را بررسی کنید و به دنبال چه چیزی؟ باشید. و اصلاح کنید انچه را که نیاز به اصلاح دارد.

در بیش از 90 درصد مواقع حل مشکلات فرایندی باعث حل مشکلات کارکنان خواهد شد.

 

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا 1

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

این مطالب را هم بخوانید

keyboard_arrow_up